Limit Endustriyel Hortum Makarası

Hortum Makaraları

Hortum Makaraları

Hortum makaraları, hortum kullanılmaya hazır hale getirilerek, kullanılmadığı zamanlarda, hortumun etrafına sarılmasıyla bükülmez ve temiz tutulan silindirik cihazlardır. Yardımcı bir karşılaştırma onları dev makaralar olarak düşünmektir.

Üreticiler, hortum ve kablo kullanıcılarına yüklerini zarar vermeden depolamak için bir yol sağlamak amacıyla hortum makaraları üretirler. Ayrıca, kullanımda olmadıklarında, organize olmadıklarında, açıklanmadıklarında ve başkalarının yolunun dışına çıktıklarında hortumların yere atılmasına yardımcı olma amacıyla hortum makaraları üretmektedirler.

Hortum makaraları, inşaat sektöründen ilaç ve hastane operasyonlarına, endüstriyel aydınlatma ve imalattan havacılığa, kaynağa, bahçeciliğe ve daha pek çok sektöre hizmet vermektedir.

Hortum Makaralarının Tarihi


İlk hortum makaraları 17. yüzyılda Hollanda’da icat edildi. Son zamanlarda yangın hortumları olarak ihtiyaca cevap olarak geliştirildi. İtfaiye elemanları, çalışırlarken, yangın hortumlarının çok ağır olduklarından taşınmaları son derece zor olduğunu gördüler. Bunu düzeltmek için davullar tasarladılar. Zamanla, yangın hortumu tamburu itfaiye aracının tasarımına dahil edildi. Bunun ne kadar iyi çalıştığını gören diğer alanlar, tamburu amaçlarına uygun kullanmaya başladılar.

Gelişen teknolojiler ile , daha hafif ve daha kolay makara ve özel tasarımlar geliştirdiler. Tamburlar bugün tanıdığımız makara benzeri depolama mekanizmalarına dönüştü. Sonraki birkaç yüzyıl boyunca, daha iyi üretim süreci ve malzemeler ile daha da kullanılabilir hale geldi.

Tasarım


Bir hortum makarası oluştururken, üreticiler sağlam ve ince bir yapıya sahip olduklarından emin olurlar, her iki ucunda da, etrafına sarıldığında içeriği koruyacak bariyerler bulunur.

Ayrıca, genel olarak, kir ve yabancı nemi dışarıda tutmak için hava geçirmez bir şekilde yalıtılmıştır. Bu sabitlerin yanı sıra, üreticiler hortum makarası konstrüksiyonu ve tasarım detaylarını uygulama gereksinimlerine göre hazırlarlar. Tüketici ihtiyacına göre, güç kaynağı / geri çekilebilirlik, inşaat malzemesi, çap ve bunların nasıl oturdukları ile ilgili kararlar alırlar.

Makara Güç Kaynağı / Geri Toplama Yeteneği 

Hortum makaraları hem manuel hem de mekanik olarak mevcuttur. Manuel hortum makaralarında geri çekme seçeneği yoktur. Daha ziyade, kullanıcılar sadece bir hortumu yerine geri döndürmek zorundadırlar. Yaylı makaralar haricinde, tüm mekanik hortum makaraları, yerleşik bir motorla çalışan otomatik geri çekme cihazına sahiptir. Diğer bir deyişle, mekanik makaralar elektriksel olarak hortumu geri çeker. Bazen bu tip bir makara, geri çekme hortumu makarası veya elektrikli bir makara olarak bilinir.

Not: Geri çekme tipi ne olursa olsun, tüm hortum makaraları, geri çekilmiş hortumu herhangi bir geri çekme noktasında yerinde tutmak için genellikle bir kilitleme mekanizması ile birlikte gelir.

İnşaat malzemesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, inşaat malzemesi seçimi uygulama ihtiyacına dayanmaktadır. Hortum makarası üreticileri korozyon direnci, dayanıklılık, çekme mukavemeti, sıcaklık dayanımı, darbe dayanımı, aşındırıcılık vb. Gibi malzeme özelliklerine uymaktadır. Örneğin, tıbbi kablo makaraları 304L paslanmaz çelik gibi sıhhi bir malzemeden yapılmalıdır. Öte yandan, endüstriyel hortum makaralarının tek gerekliliği, muhtemelen bir dereceye kadar çelik, paslanmaz çelik veya alüminyumdan oluşan, korozyona dayanıklı, ağır hizmet metalden yapılmış olmalarıdır. Ancak, genel olarak, makaralar plastik, ahşap, fiberglas veya metal gibi ağır çelik, paslanmaz çelik ve alüminyumdan yapılabilir. Not: Üreticiler plastik veya çelik imalatına katılmazlar, ancak metal imalatçılarla açık iletişim hatlarına sahiptirler,

Çapı ve çalışma pozisyonu

Hortum makaraları çok büyük, çok küçük veya aralarında bir şey olabilir. Bahçe hortumu makaraları, örneğin, bir yangın departmanı tarafından kullanılanlar gibi endüstriyel bir uygulama ile makaralardan daha küçüktür, çünkü bahçe hortumları, itfaiye hortumlarından çok daha ince ve daha hafiftir. Emme hortumu makaraları ise genelde oldukça geniştir. Nasıl oturacaklarına gelince, hortum makaraları zeminde veya bir musluğun üzerinde, bir arabada veya kamyonda oturabilir veya bir duvara monte edilebilir.

Kullanıma göre Özelleştirme

 Üreticilerin hortum makara düzeneğini özelleştirebileceği çeşitli yollar vardır. Örneğin, özel renk için, bunları bir sıvı veya toz boyayla kaplayabilirler. Ya da, korozyon direnci gibi bir kaliteyi güçlendirmek için, imalatçınız hortum makarası gövdesinin yüzeyine güçlü bir toz kaplama ekleyebilir. Ek olarak, makara yüzeyini kazıyabilir veya kolları ve el kranklarını değiştirebilirler.

Türleri
Manuel Hortum Makarası

Manuel hortum makaraları genellikle yandan monteli bir krank kolu kullanılarak çalıştırılır.

Mekanik Hortum Makarası

Genellikle otomatik hortum makaraları olarak adlandırılan mekanik hortum makaraları, elektrik, bir yay veya pnömatik olarak çalıştırılabilir.

Yaylı Hortum Makarası

Yaylı hortum makaraları, iç yayı kullanarak çeneyi geri çeken mekanik hortum makaralarıdır. Yaylı hortum makaraları da kendiliğinden kilitlenebilirler, yani bir düğmenin sadece kapağına veya hortumun içeri çekilmesine başlamak için bir düğmeye basmaları gerekir.

Yüksek Basınçlı Hortum Makarası

Yüksek basınçlı hortum makaraları, basınçlı hava, su ve diğer ağır sıvıları üretim ve endüstriyel işlemler için tutacak şekilde tasarlanmıştır.

İtfaiye Hortumu Makarası

Yangın hortumu makaraları ekstra ağırlığını ve yangın hortumu borularının uzunluğunu desteklemek için oldukça geniştir ve oldukça sert malzemelerden yapılmıştır. Yangın hortumları, itfaiyecilere ve su tedarikine kolay erişime ihtiyaç duyanlar için özel olarak tasarlanmış bir tür yüksek basınçlı hortum makarasıdır. Yangın hortumları, tiyatrolar, okullar, fabrikalar, depolar, konser salonları ve oteller gibi yüksek riskli alanlara, dokuz litreden fazla değerinde, bol miktarda yangın söndürme gücü sunmaktadır.

Tıbbi Kordon Makarası

Tıbbi kablo makaraları, sabit bir güç kaynağı ile temasa geçerek çarpışma arabaları gibi mobil tıbbi cihazlara güç sağlayan iletken kabloyu veya kaldırma kablosunu depolar, serbest bırakır ve otomatik olarak geri sarmaktadır.

Egzoz Hortum Makarası

Egzoz hortum makaraları, taşıt egzoz hortumunu ihtiyaç duyulmadığında, özellikle de iş sahasında saklamak için kullanılır. Tipik olarak, egzoz hortumu makaraları hem yaylı retraktörler hem de motorlu retraktörler ile kullanılabilir.

Kablo makarası

Kablo makaraları, çeşitli tipte elektrik kablolarını tutmak, sarmak ve açmak için tasarlanmıştır. Genellikle üretim tesislerinde ve depolarda bulunurlar, ancak karayolları boyunca da bulunabilirler. Sahne setleri, hava çalışma platformları, robotlu kaynak hücreleri, konveyör sistemleri, tepegöz vinçler, döner ekipmanlar, forkliftler, vinçler, ışık kuleleri, garaj kapıları ve malzeme taşıma sistemleri gibi sistemlerin işleyişinde esastırlar.

Birkaç farklı tipte kablo makarası vardır. Bunlar arasında kontrplak makaralar (ucuz ve hafif yükler için kullanılır), ağır hizmet tipi çelik makaralar (ağır ve büyük yükler için geri dönüştürülebilir ve kullanılabilir), katlanabilir kablo makaraları (düz katlanabilir), canlı bağlantı kablosu makaraları (kabloları takarken gücü iletmek için izin verir) makaraya, makaraya ve kablo makaralarına (makaralı, telli ve diğer çeşitli aksesuarlara sahip sistemler) ve depolama kablosu makaralarını monte edin (kablo açılmamışsa hareket etmeyin).

Telefon kablosu makarası

Telefon kablosu makaraları, telefon kablolarında, organizasyon uğruna küçük, portatif saklama kaplarına kadar kendi kendini çeken hortum makaralarıdır.

Su Hortum Makarası

Su hortum makaraları, suyu bir konumdan diğerine taşıyan hortumları depolamak için kullanılan silindirik hortum makaralarıdır. Su hortum makaraları, uygulama ihtiyaçlarına bağlı olarak tek noktadan taşınabilir veya sabitlenebilir. Genellikle geri çekilme yöntemi, basınç değerleri (psi cinsinden ölçülür) ve tuttukları hortumun uzunluğu ve çapı ile kategorize edilirler. Su hortumu makaraları, çim sulama ve çevre düzenlemesi, endüstriyel temizlik, basınçlı yıkama ve parklara, çiftliklere, golf sahalarına, meyve bahçelerine vb. Su taşımacılığı da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için kullanılır.

Hava Hortumu Makarası

Pnömatik hortum makaraları olarak da bilinen hava hortumu makaraları, genellikle iki nedenden biri için hava hortumunu barındırmak için kullanılan hortum makaralarıdır:

1) havayı ve

2) pnömatik gücü taşımak için,

hortumun sarılması ve gevşetilmesi için. Çoğu zaman, kaynak taşınacak kadar büyük olduğunda pnömatik gücü uzun bir mesafeye taşımak için kullanılırlar. Hava hortumu makaraları, kullanılmadığı zamanlarda hava hortumu makarasını depoladıkları sabit uygulamalara da sahiptir. Hava hortum makaraları inşaat, imalat, otomotiv mühendisliği ve bakımı ve DIY bakım projelerinde kullanılmak için popülerdir.

Uzatma makarası

Uzatma makarası, elektrik kablolarını elle veya mekanik olarak sarmak ve açmak için kullanılan hortum makarasıdır. Uzatma makarasının amacı, kabloların dolaştırmasız, organize ve kolay erişilebilir olmasıdır. Ya yakınlarda veya portatif bir çıkışa sahip bir duvara monte edilirler. Bu tip makaralar fabrikalar, üretim tesisleri, evin etrafında, garajda, bahçede, atölyelerde ve ofislerde de dahil olmak üzere pek çok ortamda kullanışlıdır.

Kablo Taşıyıcı

Bir kablo taşıyıcı benzersiz bir makara türüdür. Hortumlar, zincirler ve kablolar gibi kanalları saklayan ve organize eden bir dizi esnek bağlantıdan oluşur.

Statik Topraklama Makarası

Topraklama makaraları, düzgün bir şekilde topraklandığında, toprakladığı yer ekipmanı tarafından biriken statik elektrik birikiminden kurtulur.

Hortum Makaralarının Avantajları
Hortum makaraları, kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. İlk ve en önemlisi, hortum makaraları tarafından sunulan uygun depolama ve bakım, kazara yırtılmayı ve kar ve güneş gibi elementlerin aşınmasını sağlayarak bir hortumun ömrünü uzatır. Elemanlara tekrar tekrar maruz kalmak hortumların kurumasına veya çatlamasına neden olabilir. Ayrıca, istiflenmiş bir hortum, takılı olmayan hortumların takılma veya düşme risklerini ortadan kaldırır. Bir hortum makarasının varlığı da herhangi bir uygulamanın verimliliğini ve rahatlığını artırır.

Aksesuarlar

Hortum makara sisteminiz için düşünmek isteyebileceğiniz çeşitli aksesuarlar bulunmaktadır. Örnekler arasında O-halkalar, duvara montaj braketleri, makaralı bir araba, bir bilye, matkaplar, hava tabancaları, hız kontrolleri, kablo / kablo / hortum tamponları, hortum tertibatları, geri sarma motorları ve makara kılavuz düzenekleri bulunur. Hangi aksesuarların sizin için en iyi olduğunu öğrenmek için tedarikçinizle görüşün.

Kurulum

Hortum makarası kurulumunun emek yoğunluğu, sahip olduğunuz hortum makarasının türüne bağlıdır. Örneğin, hortum makaramız duvara monte edilmişse, üretici talimatlarını okumak için zaman ayırmalı ve işi yapmak için doğru vida ve tırnaklara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Ardından, güvenli bir şekilde taktığınızdan emin olmak için talimatları izlemelisiniz. Ne kadar güçlü olursa olsun, tavsiye edilen tutturucuları bant veya yapıştırıcı için hiçbir koşulda kullanmayınız.

Taşınabilir bir hortum takıyorsanız, yapmanız gereken daha az şey vardır. Ancak, hareket etmeye başlamadan önce hala güvenli bir şekilde yerine oturduğundan emin olmalısınız. Özellikle, ağırlığının eşit şekilde dağıldığından emin olmalısınız, böylece devrilmemelidir.

Hortum Makaralarına Uygun Bakım
Makaranızın uzun süre dayanmasını ve size iyi hizmet vermeye devam etmesini sağlamak için düzgün bir şekilde saklamanız gerekir. Makaranızı düzgün bir şekilde saklamak bir dizi farklı şey demektir. İlk önce hortum makarasını daima serin ve kuru bir yerde saklayın. Makaranız korozyon veya paslanmaya karşı hassas bir malzemeden yapılmışsa, bu öneri sizin için iki katına çıkar. Aynı şekilde, daima işyeri trafiğinin ortasında olmayan belirlenmiş bir alanda saklayın. Üçüncüsü, kullanımda değilken hortumunuzu daima tekrar yerine sarın. Bunu yapmazsanız, sadece makaralarınızı boşa harcamazsınız, aynı zamanda üzerinde gereksiz bir baskı yaratacaksınız. Son olarak, makineniz gelişmiş ayarları kullandıysa, sistemi açmadan önce doğru şekilde ayarlandığından emin olun.

Özetle

Hortum makarası satın almadan önce potansiyel kullanıcılar aşağıdakileri dikkate almalıdır: Hortumunuz ne tür bir ortam taşır? Bu, makara için gereken tork ve iç çapın yanı sıra bunu yapmak için kullanılan malzemeyi de etkileyecektir. Ayrıca hortum uzunluğunu ve ağırlığını dikkate alın. Bu özellikler, kilitleme mekanizmanızı ve malzeme seçimini etkiler. Makaranın hava geçirmez bir şekilde mühürlenmesi gerekiyor mu? Eğer öyleyse, bir yaylı hortum makarası seçin.

Sizin kullanımınıza özel bir ürün bulmak için, bu sayfadan iletişime geçin.

  Endüstriyel çözümlerimiz için atacağınız mesajlara aynı gün içerisinde, proje ve fiyat teklif taleplerinize mümkün olduğunca kısa sürede cevap veriyoruz. İletişim bilgilerinizi bırakmanız durumunda en kısa sürede sizinle iletişime geçiyoruz.

  Telefon:0262 606 0639
  eposta: iletisim@e-makara.com
  eposta: iletisim@limitendustriyel.com

  Aktif Saatler
  Pazartesi - Cumartesi 9:00 - 16:00

   

  WhatsApp chat